Dzisiaj jest: wtorek 20.08.2019 | Imieniny:

Jest Jego światłem

autor: ks. Mieczysław Piotrowski TChr

„Jeśli kiedyś będę świętą, to z całą pewnością będę świętą od »ciemności«. Będę nieobecna w niebie – aby zapalać światło tym ludziom na ziemi, którzy trwają w ciemności” (św. Matka Teresa).

Pan Jezus prosił św. Matkę Teresę, aby była światłem Jego miłości do ludzi, którzy są pogrążeni w ciemnościach grzechu. Do tej misji przygotował ją na drodze ciemnej nocy wiary oraz uczestniczenia w Jego cierpieniach w Getsemani i na Golgocie.

Agnes Gonxha Bojaxhiu (św. Matka Teresa) urodziła się 27 sierpnia 1910 roku w Skopju, w bogatej albańskiej rodzinie. Po skończeniu 18 lat w 1928 roku wyjechała do Dublina, gdzie rozpoczęła postulat u sióstr loretanek. Otrzymała habit zakonny i imię: Maria Teresa od Dzieciątka Jezus. Po kilku miesiącach wysłano ją do Indii. W Dardżylingu, u podnóża Himalajów, rozpoczęła nowicjat, a po dwóch latach, 24 maja 1931 roku, złożyła pierwsze śluby zakonne. Pracowała jako nauczycielka – uczyła historii i geografii w katolickiej szkole dla dziewcząt w Entally koło Kalkuty. 24 maja 1937 roku złożyła śluby wieczyste – z wielką radością powierzyła się Jezusowi na całe życie, stając się Jego oblubienicą.

Oddać się Bogu w pełni

W kwietniu 1942 roku św. Matka Teresa złożyła prywatny ślub, żeby dać Bogu wszystko, o co prosi: „niczego Mu nie odmawiać”. Pisała: „Dlaczego musimy oddać się Bogu w pełni? Ponieważ Bóg oddał się nam. Skoro Bóg, który niczego nam nie zawdzięcza, gotów jest udzielić nam samego siebie, to czy my odpowiemy Mu jedynie ułamkiem nas? Oddanie się Bogu w pełni jest sposobem, by przyjąć Boga samego. Ja dla Boga, a Bóg dla mnie. Żyję dla Boga i rezygnuję ze swojego »ja«, i w ten sposób sprawiam, że we mnie żyje Bóg. Zatem by posiąść Boga, musimy pozwolić Jemu posiąść nasze dusze”.

Jest Jego światłem

Matka Teresa pragnęła całkowicie zjednoczyć się w miłości z ukochanym Jezusem. Była przekonana, że prawdziwą wolność daje tylko miłość. Bezwarunkowe oddanie się Bogu i pełnienie Jego woli było dla niej źródłem największej radości. Najdrobniejsze nawet czyny wypełniała z miłością. Mówiła: „Nie szukajcie wielkich rzeczy, tylko czyńcie małe rzeczy z wielką miłością. Im mniejsza rzecz, tym większa musi być nasza miłość”. Wszystko, co robiła, było okazją do wyrażenia miłości.

Więcej w "Miłujcie się!" 4/2016

Zamów w sklepie

sklep.milujciesie.org.pl

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pranumeratą papierową kliknij tutaj

następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86