Dzisiaj jest: piątek 20.09.2019 | Imieniny:

1050. rocznica chrztu Polski

autor: ks. Mieczysław Piotrowski TChr

Chrzest Polski w 966 roku przyniósł Polsce Chrystusa, który przebacza wszystkie grzechy, daje wolność, miłość i prowadzi do pełni szczęścia w niebie.

Przeżywając 1050. rocznicę chrztu Polski, powinniśmy sobie na nowo uświadomić, że naszym największym narodowym skarbem jest Jezus Chrystus, który żyje i zbawia w Kościele katolickim. Święty Jan Paweł II przypomniał nam, że we chrzcie św. otrzymaliśmy „Chrystusa – to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa. I dlatego Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu ziemi. Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski – przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię. Dzieje ludzi! Dzieje narodu są przede wszystkim dziejami ludzi. A dzieje każdego człowieka toczą się w Jezusie Chrystusie. W Nim stają się dziejami zbawienia” (Warszawa, 2 czerwca 1979 roku). Przeżywając jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, potrzebujemy gruntownej, nowej ewangelizacji, dogłębnego poznania radosnej prawdy o Chrystusie i nawiązania z Nim osobistej relacji. Tym bardziej, że „obserwujemy niepokojące i nasilające się procesy prowadzące do odrzucenia wartości ewangelicznych, a nawet wrogości wobec Chrystusa i Jego Kościoła” (św. Jan Paweł II, Kraków, 8 czerwca 1997 roku).

Więcej w "Miłujcie się!" 2/2016

Zamów w sklepie

sklep.milujciesie.org.pl

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pranumeratą papierową kliknij tutaj

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86