Dzisiaj jest: niedziela 18.08.2019 | Imieniny:

Błogosławieni miłosierni, Światowe Dni Młodzieży, Kraków 2016

autor: ks. Mieczysław Piotrowski TChr

XXXI Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie (26-31.07.2016), były wielkim, radosnym świętem wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Kościele katolickim. Uczestniczyła w nim młodzież przybyła ze 187 krajów świata.

W ostatnim dniu ŚDM we Mszy św. z Ojcem Świętym Franciszkiem wzięło udział dwa i pół miliona pielgrzymów. Święty Jan Paweł II, który w 1984 roku zainicjował to spotkanie młodzieży z całego świata, towarzyszył z nieba tym wydarzeniom.     

Entuzjazm i radość wiary uczestników ŚDM świadczą o tym, że jedynym źródłem niezniszczalnej miłości i radości życia jest wiara w rzeczywistą obecność zmartwychwstałego Chrystusa we wspólnocie Kościoła katolickiego. Jezus jest rzeczywiście obecny i działa w sakramentach. Przebacza wszystkie grzechy w sakramencie pokuty, a w Eucharystii daje życie wieczne, napełniając ludzkie serca swoją Boską miłością.

Żarliwie naśladować Chrystusa

Podczas swojego pierwszego spotkania z młodzieżą na Błoniach krakowskich Ojciec Święty Franciszek mówił, że świadomość rzeczywistej obecności Chrystusa wzywa, aby pójść za Nim i żarliwie Go naśladować. To znaczy pozwalać Mu, aby Jego miłosierna miłość docierała do naszych serc, abyśmy sami byli miłosierni, potrafili przebaczać oraz mieli współczujące serce. Ojciec Święty mówił: „Kiedy Jezus dotyka serca młodego mężczyzny czy młodej dziewczyny, to są oni zdolni do naprawdę wielkich dzieł […]. Serce miłosierne ma bowiem odwagę, by porzucić wygodę; serce miłosierne potrafi wychodzić na spotkanie innych, potrafi objąć wszystkich”.

Ojciec Święty Franciszek z bólem mówił, że są młodzi, którzy w wieku 23, 24 czy 25 lat zachowują się jak emeryci. „To mnie smuci” – przyznał papież. „Martwi mnie, gdy widzę ludzi młodych, którzy »rzucili ręcznik« przed rozpoczęciem walki. Którzy się »poddali«, nie rozpocząwszy nawet gry. Którzy idą ze smutną twarzą, jak gdyby ich życie nie miało żadnej wartości. Są to ludzie młodzi zasadniczo znudzeni... i nudni. I którzy zanudzają innych […], którzy tracą piękne lata swego życia i swoje siły na uganianiu się za sprzedawcami fałszywych iluzji”.     

Ojciec Święty czuł, że młodzież, która przyjechała do Krakowa, pragnie innego życia.      

„Dlatego, drodzy przyjaciele, zgromadziliśmy się, aby pomóc sobie nawzajem, bo nie chcemy pozwolić, żeby okradziono nas z tego, co w nas najlepsze, nie chcemy pozwolić, żeby nas ograbiono z energii, radości, marzeń, dając w zamian fałszywe złudzenia”.

I dalej papież tłumaczył młodym, jaki jest prawdziwy klucz do szczęścia. „Żeby żyć pełnią, żeby mieć siłę odnawiania się – jest jedna odpowiedź, której się nie sprzedaje i której nie można kupić; nie jest to rzecz, nie jest to jakiś przedmiot, ale żywa osoba – która nazywa się Jezus Chrystus”. Franciszek przypomniał, że Zbawiciel jest z nami nie tylko wtedy, kiedy życie się nam układa, ale także wtedy, kiedy upadamy. „Jezus Chrystus stawia nam wyzwania, zachęca nas i pomaga nam, by powstawać za każdym razem, kiedy uważamy siebie za przegranych […]. Alpiniści, kiedy się wspinają na szczyt, śpiewają piękną pieśń, która brzmi tak: w sztuce wspinania nie chodzi o to, żeby nie upadać, ale żeby nie pozostawać w upadku. Jeżeli jesteś słaby, jeśli upadasz, podnieś wzrok w górę, tam jest wyciągnięta ręka Jezusa, który mówi: »podnieś się i idź za Mną«. Ale ile razy? Piotr zapytał Jezusa: ile razy? Siedemdziesiąt siedem razy. Jezus wyciąga rękę zawsze wtedy, kiedy upadamy”. 

Czwartkowe spotkanie na Błoniach Ojciec Święty zakończył katechezą o potrzebie miłosierdzia: „Ten, kto przyjmuje Jezusa, uczy się kochać jak Jezus. Zatem pyta On, czy chcemy życia pełnego: Chcesz życia pełnego? Zacznij od tego, byś pozwolił się wzruszyć! Ponieważ szczęście rodzi się i rozkwita w miłosierdziu: ono jest Jego odpowiedzią, zaproszeniem, wyzwaniem, Jego przygodą: miłosierdzie. […] Panie, oto jesteśmy! Poślij nas, byśmy dzielili się Twoją miłością miłosierną”.

Więcej w "Miłujcie się!" 4/2016

Zamów w sklepie

sklep.milujciesie.org.pl

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pranumeratą papierową kliknij tutaj

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86