Dzisiaj jest: wtorek 22.10.2019 | Imieniny:

Ludobójstwo, o którym nie wolno mówić

2015-10-01

25 września w Poznaniu odbyło się jednodniowe sympozjum otwarte, poświęcone eksterminacji chrześcijan w Turcji w latach 1915-1918.

Profesor Grzegorz Kucharczyk jako historyk przybliżył zagadnienie ludobójstwa w ogóle i opisał przebieg masakr chrześcijan w Turcji w latach 1915-1918. Nadmienił, że dzisiaj w Turcji negowany jest fakt masowych mordów. Przypomniał równiez o tym, że masakry rozpoczęły się w czasach, kiedy imigranci tureccy zaczęli stanowić większość na terenie Anatolii, w sercu cywilizacji chrześcijańskiej, a impulsem ku temu był dekret sułtana, będącego również kalifem, o rozpoczęciu dżihadu (świętej wojny z niewiernymi).

Profesor Ara Sayegh, Ormianin pochodzący z Syrii, opisał sytuację Ormian przed, w czasie i po rzekomych "przesiedleniach" (bo tak są nazywane oficjalnie w Turcji marsze śmierci, w których ginęły chrześcijańskie kobiety, dzieci i starcy). Uczynił to w formie pytań "dlaczego?". M.in., dlaczego w USA w samym tylko roku 1915 opublikowano ponad 100 artykułów prasowych mówiących o ludobójstwie w Turcji. Bez odpowiedzi pozostaje również pytanie, dlaczego mienie przesiedlonych Ormian zostało natychmiast skonfiskowane i nie zwrócone ich krewnym aż do dnia dzisiejszego.

Profesor Michael Abdalla dał świadectwo dotyczące jego własnej rodziny - dziadek pana Abdalli był jednym z kilku osób pozostałych przy życiu po rzezi chrześcijańskich mieszkańców wioski Kanak. Profesor mocno podkreślał, że holokaust ten trwa nadal.

Interesujące dane podał również dr Ireneusz Ślupkov, ukazując, że z masakrowanych w Turcji narodów jedynie Grecy mieli nadzieję na ratunek ze strony państwa greckiego. Nadzieje te nie ziściły się, a fakty i liczby świadczą o tym, że nie był to konflikt grecko-turecki, tylko muzułmańsko-chrześcijański.

**************

100 lat temu na terenie Turcji rozpętało się piekło pierwszego ludobójstwa XX wieku. Turcy i Kurdowie wymordowali ponad 2,5 mln swoich obywateli, w tym  1,5 mln Ormian, 350 tys. Greków i ponad 750 tysięcy Asyryjczyków tylko dlatego, że nie chcieli oni przyjąć islamu.

W dzisiejszej Turcji mówienie o tym ludobójstwie jest traktowane jako przestępstwo - „zdrada tureckości” - za które grozi kara więzienia.

W czasie sympozjum będzie dostępna nowa książka wydawnictwa Agape Seyfo - ludobójstwo, o którym nie wolno mówić - relacja naocznego świadka tych wydarzeń opatrzona komentarzami tłumacza, dra hab. Michaela Abdalli, a także płyta z tradycyjnymi modlitwami Asyryjczyków w języku Pana Jezusa, pt. "Panu zawdzięczam me ocalenie".

Pan Abdalla jest znany w Poznaniu m.in. z wygłoszonych też kilku wykładów na temat wydarzeń w Turcji z lat 1915-1918 i zaprezentowanej wystawy fotografii z Tur Abdinu – jeszcze sto lat temu chrześcijańskiego regionu, gdzie dziś pozostało zaledwie ok. 3 tys. Asyryjczyków.

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86