Dzisiaj jest: wtorek 22.10.2019 | Imieniny:

Terror antychrześcijański na Cyprze

2012-11-07

Aleksandria w Egipcie nie była jedynym miejscem, gdzie doszło do przemocy w okresie Bożego Narodzenia. W czasie liturgii Bożonarodzeniowej do kościoła Hagios Synesios w miejscowości Rizokarpase (północny Cypr znajdujący się pod okupacją turecką) wtargnęła policja. Ksiądz został zmuszony do przerwania nabożeństwa, wszystkich wyrzucono z kościoła, a wejście zatarasowano.

Policja powołała się na rozporządzenie tureckich władz Cypru, stwierdzające, że miejscowy ksiądz nie ma zezwolenia na odprawianie liturgii Bozonarodzeniowej. Tymczasem kościół prawosławny w Rizokarpase działa od 36 lat, czyli od czasu inwazji tureckiej na Cypr, bez żadnego wymagania dodatkowego pozwolenia. Mimo to, arcybiskup Cypru starał się o pozwolenie i nawet je otrzymał.

Zdarzenie zostało potwierdzone przez siły pokojowe ONZ (UNFICYP). Władze Republiki Cypr nazwały to zdarzenie "nedopuszczalnym, zwłaszcza że uczyniono to w czasie najświętszych dla społeczności chrześcijańskiej dni".

 

Radio Vaticana

następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86