Dzisiaj jest: wtorek 22.10.2019 | Imieniny:

Bezkarna masakra dwóch rodzin koptyjskich

2011-02-24

autor: Assyrian International News Agency

W dniu 30 stycznia 2011 o godzinie 15:00 we wsi Szarona niedaleko miasta Magaga w prowincji Minia islamiści zaatakowali domy chrześcijańskich Koptów. Za pomocą sąsiadów muzułmanów zamordowano 11 Koptów, w tym dzieci, a 4 innych zostało rannych.

Anba Agathon, biskup Magagi, powiedział, że mordercami byli muzułmańscy sąsiedzi, którzy wykorzystali niepokoje w Egipcie i pod nieobecność policji dokonali zbrodni na chrześcijanach. Biskup odwiedził czterech rannych, którym udało się przeżyć, i oni opowiedzieli, że rozpoznawali wśród napastników mieszkańców swojej wioski. Właśnie oni opowiedzieli szczegółowo, co się wydarzyło.

Islamiści wdarli się do dwóch domów, w których znajdowały się rodziny chrześcijańskie, i rozstrzelali wszystkich domowników. Potem zrabowali wszystko, co znaleźli w domu, zarówno pieniądze jak i zapasy żywności. Wśród zabitych w jednej rodzinie była 15-letnia dziewczynka Krystyna oraz 8-letni chłopiec Fady Józef, a w drugiej 4-letni Józef i 3-letnia Justyna. Wezwana policja jedynie odwiozła ciała zabitych do szpitala w Magaga.
Biskup Anba Agathon twierdzi, że to nie była żadna zemsta. „Po prostu mordercy skorzystali z zamieszania w kraju, myśląc, że nikt nie zauważy ich zbrodni”. Koptowie uważają, że polityka Mubaraka, który przyzwalał islamistom atakować Koptów, przyczyniła się do obecnej sytuacji. „Dlaczego islamiści wybrali na cel swojej zbrodni właśnie te dwie koptyjskie rodziny, a nie jakieś rodziny muzułmańskie z tej wioski?” – pyta się dr Hanna. – „Po prostu oni wiedzą, że za zabójstwo Koptów nic im nikt nie zrobi”.
 
Mary Abdelmassih
 
 
O aktach przemocy wobec chrześcijan w Egipcie w latach 1990-2004 można przeczytać tutaj: www.arabia.alleluja.pl
poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86