Dzisiaj jest: czwartek 22.08.2019 | Imieniny:

Egipt: pogróżki zamiast świątecznych życzeń

2013-02-22

autor: Radio Vaticana

„Pierwsze Boże Narodzenie pod rządami islamistów” – w ten sposób agencja AFP tytułuje swoją relację ze świątecznych obchodów w Egipcie.

Większość tamtejszych wyznawców Chrystusa to prawosławni Koptowie, którzy Boże Narodzenie obchodzą zgodnie z kalendarzem juliańskim. Media zwracają też uwagę, że po raz pierwszy liturgicznym obchodom w katedrze w Kairze przewodniczył nowy patriarcha Teodor II.

Świąteczne życzenia do koptyjskiego papieża przesłał prezydent Mohamend Mursi. Ten kurtuazyjny gest nie rozprasza jednak obaw o przyszłość wspólny chrześcijańskiej w Egipcie. Koptów niepokoi także ogólna sytuacja w kraju. Prezydenckie przesłanie stało zresztą w sprzeczności z tzw. fatwą wydaną przez radykałów z ruchu salafitów, by nie składać Koptom życzeń z okazji obchodzonych przez nich świąt. „Niepokoi nas mnożenie się tego rodzaju wstecznych deklaracji” – mówi jeden z cytowanych przez agencje wyznawców Chrystusa. Inni donoszą wręcz o pogróżkach, jakie otrzymali od swych muzułmańskich sąsiadów na Boże Narodzenie.

 

Czytaj cały tekst: http://pl.radiovaticana.va/Articolo.asp?c=653646

 

 

Egipt z nową konstytucją i starymi problemami

 

„Trucizna w miodzie” – w ten sposób tekst uchwalonej właśnie nowej konstytucji Egiptu określił rzecznik katolickiego Kościoła w tym kraju, ks. Rafic Greiche.

Według wstępnych danych 64 proc. głosujących w referendum konstytucyjnym opowiedziało się za nową ustawą zasadniczą. Dokument opracowany przez zdominowaną przez islamistów konstytuantę krytykuje liberalna opozycja za tendencję do islamizacji kraju oraz ograniczanie swobód obywatelskich.

 

Czytaj caly tekst http://pl.radiovaticana.va/Articolo.asp?c=650149

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86