Dzisiaj jest: wtorek 20.08.2019 | Imieniny:

Katolicy w Egipcie

2011-12-19

Kardynał Antoni Naguib,  Patriarcha Katolickiego Kościoła Koptyjskiego w Egipcie, uważa, że fundamentaliści islamscy są przyczyną narastającej liczby ataków na chrześcijan.

 

Zwrócił on również uwagę na fakt zwiększenia podziału między chrześcijanami i muzułmanami po rewolucji lutowej. Wystąpił on 30.10.2011 we Fryburgu w Szwajcarii, gdzie obchodzono dzień modlitwy za prześladowanych katolików. „Dzisiaj fundamentaliści islamscy wyszli z ukrycia i otwarcie atakują chrześcijan” – powiedział. W wyniku ataków zginęły dziesiątki chrześcijan, co „powiększyło dystans między muzułmanami a chrześcijanami, i dystans ten ciągle się zwiększa w wyniku wpływu fanatycznych przywódców”. Kardynał powiedział, że zanikła jedność, jaka miała miejsce w czasie rewolucji, kiedy chrześcijanie i muzułmanie modlili się razem w kościołach i meczetach o pokój i przywrócenie porządku. Kardynał Naguib przypomniał, że w 2010 roku synod biskupów Bliskiego Wschodu podjął decyzję nie używania wyrazu „prześladowania” w stosunku do chrześcijan tego regionu. Stwierdzono, że doświadczają oni „zakazów narzuconych przez Koran i muzułmańskie prawo szariatu”.
Prawosławny koptyjski biskup Estafanos powiedział w wywiadzie dla „Pomocy Kościołowi w potrzebie”: „Chrześcijanie w Egipcie przeżywają najgorszy okres od stuleci – egipskie media starają się zatuszować ataki na nich, dlatego media zagraniczne nie nagłaśniają tych spraw, i nikt nie wywiera nacisków z zewnątrz.
Około 3 tygodnie wcześniej 30 chrześcijan zostało zabitych i ponad 320 rannych w czasie protestu przeciwko dyskryminacji na placu Maspero w Kairze. Zaatakowały ich siły bezpieczeństwa. Przemawiając we Fryburgu, kardynał Naguib zaznaczył, że dowody wskazują na wcześniejsze zaplanowanie tego ataku. Mówił on, że reporterzy telewizji „nawoływali do zaatakowania pokojowo protestujących chrześcijan”, a później władze Egiptu zrzuciły winę na Koptów za wszczęcie przemocy. „Chrześcijanie i kościoły są atakowani, a władze nic nie robią, by ukarać winnych”. W maju zginęło 12 chrześcijan i prawie 200 zostało rannych, kiedy podpalono dwa kościoły w Kairze.

 

źródło: www.aina.org

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86