Dzisiaj jest: wtorek 22.10.2019 | Imieniny:

Łączymy się w bólu z braćmi...

2011-01-22

Niestety, dla wielu chrześcijan święta Bożego narodzenia nie były ani spokojne, ani wesołe.

W ostatnich tygodniach 2009 roku zostały zbombardowane dwa kościoły w Mosulu, dwóch chrześcijan zginęło i pięciu zostało rannych.

 

W piątek 25 grudnia 2009 r., w święto Bożego Narodzenia, muzułmanie (Szyici) zaatakowali chrześcijan, wychodzących z kościoła po świątecznej Mszy w miejscowości Bartela w północnym Iraku. W wyniku bójki sześciu chrześcijan doznało poważnych obrażeń fizycznych. W czasie świąt Bożego Narodzenia Szyici obchodzą "Aszurę" – rocznicę zamordowania imama Aliego w Kerbele (w ramach dyskusji religijnej sunnicko-szyickiej z pierwszego wieku istnienia "religii pokoju"). Aby Sunnici nie myśleli sobie, że to zabójstwo poszło w niepamięć, Szyici organizują w dniu "Aszury" wielkie uroczystości, w których tłumy biczują się i nacinają własne ciała tak, by spływała krew, i wołają o krwawą pomstę na Sunnitach. Powodem natomiast ataku na Kościół była pogłoska, że chrześcijanie jakoby zrzucili ustawiony przed kościołem plakat z podobizną Husejna, wnuka Mahometa. Z kolei 28 grudnia została porwana Sara Edmond Jukana, chrześcijańska studentka mosulskiego Uniwersytetu. Porywacze skontaktowali się z jej rodziną, informując, że należą do islamskiego frontu Iraku. Dodatkowo, rano 30 grudnia terroryści ostrzelali diakona Zaki'ego Baszyra Hamo, poważnie go raniąc. Zaki jest diakonem w mosulskim kościele al-Tahira, który był zbombardowany tydzień wcześniej. W ciągu ostatnich siedmiu lat, zaczynając od amerykańskiej militarnej akcji "wyzwolenia" Irakijczyków w 2003 roku, w Iraku zginęło w wyniku przemocy 1960 wyznawców Chrystusa.
W Algerii natomiast w miejscowości Tizi-Uzu tłum muzułmanów zablokował 26 grudnia wejście do kościoła, uniemożliwiając chrześcijanom odprawienie świątecznego nabożeństwa. Akcja była zorganizowana na znak protestu przeciwko obrażającym muzułmanów zbudowaniu nowego budynku kościelnego, otwartego w listopadzie 2009 r. Do tego czasu społeczność ponad 350 wyznawców Jezusa musiała spotykać się w małym wynajętym budynku. Większość członków tej wspólnoty, założonej 5 lat temu, to nawróceni muzułmanie.
W Indiach, gdzie w roku 2008 miały miejsce zamieszki, w których zginęło ponad 100 osób, zniszczono 4640 chrześcijańskich domów, 252 kościoły i 13 szkół, rok 2009 wydawał się spokojniejszy, ale tylko w takim porównaniu. Średnio 3 razy w tygodniu 24-milionowa społeczność chrześcijańska w Indiach była obiektem ataków przemocy. 152 ataki miały miejsce w ciągu minionego roku, a przyszłość nie rokuje poprawy, gdyż w kraju narasta wpływ fundamentalizmu.
W Pakistanie 28 grudnia kilkunastu muzułmanów zaatakowało rodzinę chrześcijańską. 20-letnia dziewczyna została pobita do utraty przytomności. Powodem był o skarżenie o to, że jej 32-letni brat, chory na schizofrenię, jakoby powiedział jakieś bluźnierstwo przeciwko islamowi.
7 stycznia 2010, w dniu prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia, został ostrzelany z broni maszynowej tłum wychodzących z kościoła Koptów w Egipcie. Zginęło 7 osób. Biskup Kirollos uważa, że był to nieudany zamach właśnie na niego.
Przed świętami Bożego Narodzenia Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej udzielił wywiadu telewizji CBS. Wywołał w Turcji wielkie oburzenie tym, że powiedział o traktowaniu w tym kraju chrześcijan jako obywateli drugiej kategorii. Prawda jest jednak taka, że Turcja nawet odmawia niektórym społecznościom chrześcijańskim statusu mniejszości narodowych. Przykładem tego są Asyryjczycy, którzy są ciągani po sądach tureckich za nauczanie własnego języka i religii chrześcijańskiej swojej młodzieży. Najważniejszy klasztor Kościoła Asyryjskiego w Turcji już od ponad roku jest ciągany po sądach za to, że jest zbudowany na Tureckiej ziemi, że modlitwy mnichów są słyszalne w leżącej nieopodal muzułmańskiej wiosce, i że kształci kilkunastu kleryków. Klasztor był założony w roku 397 i prawie nieprzerwanie był siedzibą biskupów asyryjskich. Nic dziwnego, że patriarcha Bartłomiej czuje się jakby ukrzyżowany razem z Chrystusem...
Pamiętając o tych problemach naszych braci w wierze, którzy cierpią z powodu prześladowań, módlmy się za nich i za ich prześladowców. Niech Bóg ochroni swoich wiernych i da szansę nawrócenia oprawcom...
 
źródła:
poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86