Dzisiaj jest: wtorek 22.10.2019 | Imieniny:

Wojsko egipskie ostrzelało dwa klasztory chrześcijańskie, 19 rannych

2011-03-15

Wojsko zaatakowało czołgami i buldożerami klasztor pw. św. Biszo (funkcjonujący od V w.), strzelając ostrymi nabojami. Winą mnichów było to, że w obronie przed chuliganami zbudowali ogrodzenie, chroniące teren klasztoru...

Klasztor św. Biszo jest połozony w Wadi el-Natrun, 110 km od Kairu. Kiedy rozpoczęły się zamieszki 25 stycznia 2011 r., klasztor był pladrowany przez uciekinierów z pobliskiego więzienia, dlatego mnisi postanowili zbudować ogrodzenie. Władze, utrzymując, że ogrodzenie postawiono na ziemi państwowej, nakazały rozbiórkę. Ponieważ mnisi nie chcieli sie podporządkować, wojsko wkroczyło do akcji i przez 30 minut ostrzeliwało klasztor ostrymi nabojami. Później żołnierze nie pozwolili nawet zabrać rannych do szpitala, i zaaresztowali trzech mnichów oraz prawnika.

Podobny atak przeprowadziło wojsko egipskie na klasztor pw. św. makarego Aleksandryjskiego, znajdujący się w Wadi el-Raian, Faium, 100 km od Kairu. Wojsko uzyło ostrej amunicji oraz pałek, raniąc kilkunastu mnichów. Powodem ataku było równiez ogrodzenie, zbudowane po napadzie rabunkowym miejscowych Arabów pod płaszczykiem zamieszek 25 stycznia. Wówczas sześciu mnichów zostało rannych, a jeden z nich dotychczas znajduje się w szpitalu w stanie ciężkim.

Z kolei w południowym Egipcie został zamordowany koptyjski ksiądz. Świadkowie mówią, że zbrodni dokonało kilku zamaskowanych mężczyzn, którzy poderżnęli mu gardło z okrzykami "Allach akbar!" (Allach jest wielki).

 

http://www.loveoneanothermagazine.org/pg/en/news/egyptian_armed_forces_fire.html

http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=465064

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86