Dzisiaj jest: wtorek 23.07.2019 | Imieniny:

Zaaresztowani za rozdawanie owoców

2015-08-10

autor: Open Doors

W naszym kraju mamy póki co możliwość ewangelizacji w miejscu pracy, zamieszkania lub na ulicy. W Egipcie natomiast można za to trafić za kraty.

Egipt jest krajem w 90% muzułmańskim, gdzie przestrzega się postu każdego dnia w miesiącu ramadan (noce nie są objęte postem). Codziennie o zachodzie słońca muzułmanie po całym dniu postu zwyczajowo w tym kraju spożywają najpierw daktyle.

Wiedząc o tym, 16-letni chrześcijanin z Aleksandrii Fawzi Osama stanął na ulicy rozdając daktyle muzułmanom spieszącym do domu po całym dniu postu. Do każdego opakowania z owocami włożył karteczkę: "Pan wie wszystko, co się dzieje, gdyż On jest Wszechwiedzący. On może wziąć na swoje barki wszystkie ciężary i trudności i dać pocieszenie i radość, ponieważ On bardzo ciebie kocha".

Jeden z muzułmanów poczęstowanych owocami poczuł się obrazony takim przesłaniem i zaprowadził Fawziego na policję. Kiedy dwaj przyjaciele zatrzymanego, Stephen i Shady, dowiedzieli się o zajściu, udali się na posterunek, gdzie również zostali zatrzymani jako wspólnicy "przestępcy". Wszystkim trzem postawiono zarzut obrażania uczuć religijnych i ewangelizacji muzułmanów.

Wszyscy trzej zostali zwolnieni 12 czerwca 2015 r. po wpłaceniu zastawu w wysokości 10000 funtów egipskich (ok. 820 funtów brytyjskich) za każdego. Zgodnie z prawem Egiptu, islam jest religią państwową i nawoływanie do jakiejkolwiek innej religii jest traktowane jako "prowokowanie napięć międzywyznaniowych".

Prawnik Joseph Malak, koptyjski chrześcijanin, uważa, że sprawa może być umorzona ze względu na młody wiek sprawcy oraz na brak intencji wywoływania wrogości międzyreligijnej.

oprac. na podstawie OpenDoorsYouth

poprzedni wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86