Dzisiaj jest: piątek 20.09.2019 | Imieniny:

Atak na pałac arcybiskupa chaldejskiego w Kirkuku

2012-02-17

autor: MS!

 

W środę 11 stycznia b.r. około godziny 13.15. dwaj zamachowcy otworzyli ogień do pracowników ochrony pałacu arcybiskupiego w mieście Kirkuk w Iraku. Strażnicy odpowiedzieli ogniem i przy pomocy policjantów, których radiowóz parkował ok. 100 m. od miejsca wydarzenia udało się im zastrzelić zamachowców i ująć jeszcze jedną związaną z atakiem. W zajściu rany odniosło kilku policjantów, natomiast chaldejskiemu arcybiskupowi Louisowi Sako i pracownikom ochrony nic się nie stało. Komentując środowy zamach arcybiskup Sako wyraził przekonanie, że to nie on był zamierzonym celem zamachowców i jego siedziba została ostrzelana przez pomyłkę. Irackie władze sugerują, że właściwym obiektem zamachu miał być lokalny przywódca turkmeński, którego dom sąsiaduje z pałacem arcybiskupim.

 

Po opuszczeniu Iraku przez oddziały amerykańskie zaczęła zaogniać się relacje pomiędzy muzułmańskimi grupami konfesyjnym – dominującymi szyitami oraz będącymi w mniejszości sunnitami. Niektórzy obserwatorzy wydarzeń na scenie irackiej obawiają się wybuchu wojny domowej.

 

„To prawda, że sytuacja jest trochę napięta i w kraju nie ma porządku ani kontroli. Nie boimy się jednak, przynajmniej nie bezpośrednio” – tymi słowami chaldejski hierarcha skomentował obecny stan w Iraku.

 

Od początku interwencji amerykańskiej w Iraku w 2003 r., w wyniku zamachów, uprowadzeń i pogróżek skierowanych wobec wyznawców Chrystusa, liczba chrześcijan w tym kraju zmniejszyła z ok. 1 mln do 200-300 tys. Większość z nich stanowią wierni Kościoła chaldejskiego, uznającego zwierzchność papieża. W 2010 r. arcybiskup Louis Sako spotkał się z redakcją „Miłujcie się!” prosząc o pamięć w modlitwie oraz pomocy materialnej wobec wspólnoty irackich chrześcijan (zob. Irak).

 

 Redakcja MS! na podstawie:

 

Asia News

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86