Dzisiaj jest: piątek 20.09.2019 | Imieniny:

Bojówkarze ISIS wysadzili w powietrze grób proroka Jonasza

2014-08-19

Jak donosi "The Guardian", ugrupowanie ISIS (Muzułmańskie Państwo Iraku i Syrii) uznało, że grób proroka Jonasza w Mosulu stał się miejscem apostazji. Dlatego bojówkarze wysadzili go w powietrze.

Mosul leży w dolinie Niniwy, w pobliżu ruin starożytnej stolicy Asyryjczyków. Miasto to było do niedawna zamieszkałe przez chrześcijan, i nawet były plany utworzenia autonomii chrześcijańskiej w wolnym Iraku ze stolicą w Mosulu...

Miejsce pochówku proroka Jonasza było czczone również przez muzułmanów. Podobnie, jak miejsce Wniebowstąpienia Jezusa na górze Oliwnej w Jerozolimie czy grób Łazarza w Betanii, grób biblijnego proroka Jonasza znajdował się na terenie meczetu.

Najdziwniejsze jest to, że Jonasz uważany za muzułmańskiego proroka jest 5 razy nazwany w Koranie po imieniu (nawet jedna sura nosi jego imię), zaś sura 37:139 mówi wprost: "zaprawdę, Jonasz był jednym z posłańców!". Mimo tego nie słychać żadnego oburzenia w świecie islamu, żadne ugrupowanie muzułmańskie nie wypowiedziało się jednoznacznie potępiając ISIS za zniszczenie grobu proroka. Najwyraźniej, z ich punktu widzenia Jonasz był prorokiem żydowskim, a jego słowa były skierowane do Asyryjczyków, obecnie chrześcijańskiego narodu.

Do 19 lipca 2014 roku chrześcijanie mieli wynieść się z Mosulu lub przyjąć islam. Już 20 lipca podpalono najstarszy kościół w Mosulu liczący ok. 1800 lat. Od tego momentu domy chrześcijan są oznaczane arabską literą "nun" (od słowa "nasara", jak pogardliwie nazywają muzułmanie wyznawców Jezusa z Nazaretu, notabene też uznawanego przez Koran za proroka), a całe ich mienie uznawane za należny muzułmanom łup wojenny. Samym chrześcijanom natomiast pozwala się odejść, jak stoją - nic nie zabierając ze sobą.

Zniszczenie grobu proroka Jonasza i wypędzenie chrześcijan wyraźnie pokazują, że członkowie ISIS nie mają zamiaru opamiętać się i chcą uniemożliwić swoim krajanom nawrócenie. Niech ich własny Koran będzie dla nich oskarżeniem, wspomina bowiem o Jonaszu i Asyryjczykach: "Kiedy oni uwierzyli, odsunęliśmy od nich karę hańby w życiu na tym świecie" (10:98).

Wiedząc, że Bóg może odwrócić swój gniew i ułaskawić najgorszego przestępcę i najbardziej zatwardziałego grzesznika, módlmy się o łaskę nawrócenia dla tych wszystkich, którzy przyczyniają się do prześladowań chrześcijan, i nawet grób Jonasza nawołującego do nawrócenia im przeszkadza.

  

Na podstawie The Guardian, www.alarabiya.net oraz www.aleteia.org

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86