Dzisiaj jest: niedziela 22.09.2019 | Imieniny:

Irak: bomba przed kościołem raniła 20 osób

2011-09-06

autor: Radio Vaticana

W Iraku znów leje się chrześcijańska krew. Wczoraj rano w Kirkuku na północy kraju eksplodowała bomba przed syrokatolickim kościołem Świętej Rodziny. Ok. 20 osób, w tym troje dzieci i siostra zakonna, zostało rannych. Dwie osoby są w stanie ciężkim. Zniszczone zostało wyposażenie świątyni oraz okoliczne domy. Ładunek wybuchowy znajdował się w samochodzie zaparkowanym przed kościołem. W tym samym mieście policji udało się dziś udaremnić dwa dalsze zamachy bombowe: przed kościołem anglikańskim oraz przed chrześcijańską szkołą.

„Jest to kościół syrokatolicki w bardzo ubogiej dzielnicy miasta – wyjaśnił Radiu Watykańskiemu chaldejski ordynariusz Kirkuku abp Louis Sako. – Bomba została podłożona pod kościołem, ale uliczki są tu bardzo wąskie i dlatego wybuch zniszczył też wiele okolicznych domów. Byłem tam dziś rano. Niektórzy ranni zostali odwiezieni do szpitala, inni pozostali jeszcze w kościele. Jest to ohydny czyn. Tym bardziej, że trwa ramadan, który dla muzułmanów powinien być miesiącem świętym. Przez takie akty ramadan staje się czymś złym. Zabijanie niewinnych jest grzechem. W ubiegłą niedzielę z okazji rozpoczęcia ramadanu przekazałem tutejszym szpitalom wiele lekarstw w darze od Kościoła. Napisałem też list do muzułmanów, w którym przypomniałem, że ramadan jest miesiącem modlitwy i nawrócenia. Mam nadzieję, że będzie to ostatni akt zła” – dodał iracki hierarcha.

Dodajmy, że w Kirkuku chrześcijanie są dziś nieliczną mniejszością. Na 600 tys. mieszkańców jest ich tam zaledwie 10 tys. Przed upadkiem reżimu Saddama Husajna było ich pięć razy więcej. Pod wpływem zamachów i nieustannych gróźb większość chrześcijan zdecydowała się na emigrację. Z tych samych względów również działalność duszpasterska jest poważnie ograniczona. W ubiegłe Boże Narodzenie większość kościołów odwołała na przykład nocne pasterki.

Radio Vaticana

 

Ramadan: chrześcijańska solidarność z muzułmanami

(RV 01.08. 2011) 320 kg lekarstw wraz z życzeniami owocnego postu przekazali chrześcijanie Kirkuku swym muzułmańskim sąsiadom. Wyznawcy islamu rozpoczynają dziś bowiem tradycyjny miesiąc postu - Ramadan. Z tej to właśnie okazji wyznawcy Chrystusa odwiedzili szpitale w Kirkuku i przekazali w nich lekarzom potrzebne leki. Specjalne przesłanie skierował też abp Louis Sako, zapewniając irackich muzułmanów, że w tym świętym dla nich czasie postu chrześcijanie łączą się z nimi w modlitwie o pokój i stabilizację w Iraku.

Modlitwa o pokój i pojednanie znalazła się też w centrum przesłania abp. Fuada Twala. Łaciński patriarcha Jerozolimy prosi w nim Boga, by błogosławił postowi muzułmanów, a jednocześnie o to, by wzbudził w sercach polityków szczere pragnienie pojednania, które zaowocuje sprawiedliwym rozwiązaniem kwestii palestyńskiej i powstaniem suwerennego państwa.

Radio Vaticana

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86