Dzisiaj jest: wtorek 23.07.2019 | Imieniny:

"Po raz pierwszy od 1500 lat nie mogliśmy świętować!"

2015-01-05

W wywiadzie dla Suroyo TV metropolita syryjsko-ortodoksyjny Mosulu, Mor Nikodemos Dawud Szaraf, zaczął w pewnym momencie szlochać mówiąc o sytuacji chrześcijan ze swojej diecezji.

„W naszej diecezji mamy kościół p.w. św. Szmuni w miejscowości Qaraqosz. Co roku 15 października przypada jej święto, podczas którego na ścianie kościoła widać jej cień wraz z jej dziećmi (zob. historię matki i siedmiu synów z 2Mch 7). W tym roku po raz pierwszy nie możemy się tam modlić… Musimy modlić się poza naszymi kościołami.”

Metropolita przypomina, że w historii tych ziem pomimo najazdu Tatarów, Mongołów i wielu wojen w ciągu ok. 1500 lat do tej pory chrześcijanie nigdy nie przestawali modlić się w swoich świątyniach, ani w Mosulu, ani w okolicznych miejscowościach.

Raport BBC stwierdza, że w Mosulu nie ma już chrześcijan, a muzułmanie z ISIS, którzy zajęli ich domy, traktują je jako łup wojenny korzystając ze wszystkiego, co chrześcijanie zostawili uciekając w popłochu.

 

Zobacz więcej na Aleteia.org

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86