Dzisiaj jest: piątek 20.09.2019 | Imieniny:

Bluźniercza "ustawa przeciw bluźnierstwu"

2011-03-17

"To pakistańska ustawa przeciw bluźnierstwu sama jest prawdziwym bluźnierstwem, bo w imię Boga staje się przyczyną niesprawiedliwości i śmierci" – stwierdził w swym cotygodniowym felietonie watykański rzecznik. Ks. Federico Lombardi SJ podkreślił, że prawdziwi czciciele Boga będą walczyć, a jeśli trzeba, to nawet umierać za wolność religijną, sprawiedliwość i pokój. Przykładem są dwaj pakistańscy politycy, muzułmanin Salman Taseer i katolik Shahbaz Bhatti, zamordowani ostatnio za domaganie się reformy tamtejszego prawa, które ma chronić islam i Mahometa przed bluźnierstwem.

„Jeden i drugi dobrze wiedzieli, że ryzykują życiem, obu bowiem grożono śmiercią – przypomniał włoski jezuita. – A jednak nie zrezygnowali z walki o wolność religijną, walki z okrutnym fanatyzmem. Zapłacili za to cenę najwyższą – własną krwią. Choć te dwa morderstwa budzą w nas przerażenie i obawy o los chrześcijan w Pakistanie, paradoksalnie dają też powód do nadziei. Muzułmanina i chrześcijanina połączyła bowiem krew przelana w tej samej sprawie. W wielkim przemówieniu do Korpusu Dyplomatycznego o wolności religijnej Papież oddał hołd odważnej ofierze muzułmanina Taseera. Natomiast kilka tygodni temu Bhatti powiedział: «Módlcie się za mnie. Jestem człowiekiem, który spalił za sobą mosty: nie mogę i nie chcę wycofać się z mojego zaangażowania. Będę walczył z ekstremizmem i będę zabiegał o wolność dla chrześcijan aż do śmierci». Teraz jego postać nabiera coraz większego znaczenia, jest bowiem świadkiem wiary i sprawiedliwości. A zatem nie mamy tu już do czynienia jedynie z dialogiem służącym wzajemnemu poznaniu czy prowadzącym do wspólnego zaangażowania dla dobra ludzi. Od dialogu życia przeszliśmy do dialogu świadectwa w śmierci, za cenę własnej krwi, aby już nigdy więcej nie fałszowano imienia Boga, czyniąc zeń narzędzie niesprawiedliwości”.
 

Radio Vaticana

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86