Dzisiaj jest: wtorek 23.07.2019 | Imieniny:

Ponad 100 zabitych w samobójczym ataku na kościół

2013-11-13

Dwaj muzułmańscy zamachowcy-samobójcy wysadzili się pod koniec niedzielnego nabożeństwa, kiedy wierni opuszczali kościół.

Ponad 100 osób zostało zabitych a 130 rannych w ataku samobójczym mającym miejsce przy protestanckim kościele w Peszawarze, stolicy prowincji Chajbar Pachtunchwa, w północnym Pakistanie. Według wstępnych raportów dwóch zamachowców-samobójców wysadziło się w niedzielę rano (22 września 2013 r.) blisko chrześcijańskiego miejsca kultu, kiedy wierni opuszczali budynek po niedzielnym nabożeństwie. Miejscowe źródła doniosły o podwójnej eksplozji, która spowodowała szkody także w okolicznych budynkach. W czasie wybuchu w pobliżu było obecnych 600-700 osób. Wśród ofiar jest wiele kobiet i dzieci. Część z nich została przyjętych do szpitala Lady Reading w Peszawarze, ale liczba rannych jest zbyt duża, w związku z czym zostały zaalarmowane także inne placówki medyczne w kraju.

 

Paul Bhatti, były Minister Mniejszości i przewodniczący APMA (Związek Wszystkich Pakistańskich Mniejszości) pośpieszył na miejsce zamachu, aby z pierwszej ręki dowiedzieć się, co dzieje się z rannymi i uspokoić nastroje. "Ponad 100 osób zostało zabitych" - potwierdził Bhatti dla AsiaNews. "Wielu rannych jest w poważnym stanie… Spodziewamy się większej liczby ofiar." Były minister wskazał na "terrorystów, którzy chcą wpłynąć nie tylko na chrześcijan, ale na cały Pakistan, jak to miało miejsce w przypadku morderstwa generała armii pakistańskiej. Element religijny" - dodał, "nie jest dominujący, ale ważniejszy jest aspekt polityczny." Bhatti nie żałuje krytyki regionalnemu samorządowi i centralnym władzom w Islamabadzie - pierwszym za brak właściwej ochrony budynku, który leży w "strefie podwyższonego ryzyka". Rząd premiera Szarifa jest zaangażowany w rozmowy pokojowe "i nie angażuje w to religijnych mniejszości spychając je na margines". "Jesteśmy ofiarami tej przemocy" - konkluduje Bhatti. "Chrześcijanie czyją gniew i oburzenie. Jutro z członkami APMA zorganizujemy wielki pokojowy protest w Islamabadzie."

 

Terroryści związani z islamskimi ruchami uderzyli w symboliczne miejsce modlitwy z ponad 8-kilogramowym ładunkiem materiałów wybuchowych - kościół Wszystkich Świętych, który zaatakowali, został zbudowany w 1883 r. na znak promocji pokoju, harmonii i koegzystenci muzułmańskiej większości i chrześcijańskiej mniejszości Pakistanu. Uderzenie w ten symbol daje aż nadto do myślenia.

 

Z populacją przekraczającą 180 mln osób (97% to muzułmanie) Pakistan jest szóstym najbardziej zaludnionym państwem na świecie i drugim największym muzułmańskim krajem po Indonezji. Ok. 75% pakistańskich muzułmanów do sunnici, podczas gdy szyici stanowią niecałe 20%. Hinduistów jest ok. 1,85%, chrześcijan - 1,6% a Sikhów - 0,04%. Przemoc wobec mniejszości etnicznych i religijnych jest na porządku dziennym, zwłaszcza wobec chrześcijan stanowiących "ulubiony" cel wielu muzułmanów.

 

Na podstawie AsiaNews

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86