Dzisiaj jest: czwartek 22.08.2019 | Imieniny:

Nie dla wszystkich Święta Wielkanocne były wesołe...

2012-11-07

W Etiopii muzułmanie zatłukli na śmierć pastora i do nieprzytomności pobili jego ciężarną żonę. W Iraku znowu wybuchła bomba przed kościołem, a w Algerii chrześcijanie zostali zaaresztowani za to, że podzielili się z sąsiadami swoją wiarą...

 

Etiopia: Muzułmanie zatłukli na śmierć pastora i pobili jego ciężarną żonę

21 kwietnia czterech muzułmanów przyszło do domu Abrahama Abery, pastora Kościoła Ewangelickiego w Kale Hiwot (prowincja Worabe, gdzie muzułmanie stanowią 97% ludności). Powiedzieli, że jeden z jego przyjaciół jest chory i potrzebuje pomocy. Abraham Abera poszedł z nimi, ale oni rzucili się na pastora i zaczęli go bić kijami. Na krzyki wybiegła z domu Birtukan, żona pastora, i również została pobita do nieprzytomności. Kiedy w szpitalu odzyskała przytomność, opowiedziała, że dwóch napastników było jej znanych. Przypomniała sobie wiele szczegółów, m.in. to, że napastnicy powtarzali cały czas, bijąc ją i męża: „Was (chrześcijan) jest tutaj coraz więcej, głosicie swoją Ewangelię, ale my zniszczymy was”.
Na szczęście, dzieciątko przeżyło, ale chrześcijanie mówią, że sprawcy raczej nie zostaną zaaresztowani, ponieważ władza w regionie jest w rękach muzułmanów. Jedyna nadzieja, że zaingerują wyższe władze państwowe.
 

Algierscy chrześcijanie zaaresztowani pod zarzutem ewangelizowania i “bluźnierstwa” islamowi

W mieście Oran 14 kwietnia zaaresztowano dwóch chrześcijan. Postawiono im zarzut ewangelizowania muzułmanów oraz wypowiadania bluźnierstw przeciwko ich religii, za co grozi im do czterech lat więzienia. Ich winą było to, że podzielili się swoją wiarą z sąsiadami. Problem polega na tym, że konstytucja wprawdzie zawiera hasło „szacunek do wszystkich religii”, ale paragraf drugi mówi, że islam jest religią państwową. W praktyce to oznacza brak respektu dla praw człowieka i brak wolności religijnej. Według ustawy, wprowadzonej w 2006 roku, na przeprowadzenie innego niż muzułmańskie nabożeństwa potrzebna jest specjalna zgoda rządu.
Jeden z zatrzymanych, Sofiane, wrócił do domu następnego dnia po zaaresztowaniu, zaś drugiego, Krimo, przetrzymano trzy dni. W jego domu dokonano przeszukania, czy nie trzyma tam jakichś chrześcijańskich materiałów z Biblią włącznie.
Rozprawę sądową planowano na 27 kwietnia, ale przełożono na później.
 

Ataki na kościoły w Iraku – kontynuacja przemocy

Wybuch bomby przed jednym kościołem i ostrzelanie drugiego w poranek wielkanocny świadczą, że chrześcijanie w Iraku nie zaznają spokoju.
W niedzielę 24 kwietnia samochód naładowany materiałami wybuchowymi został wysadzony w powietrze w dzielnicy Bagdadu nazywanej Karrada. Rząd oficjalnie ogłosił 7 rannych, ale świadkowie mówili nawet o 15 zabitych. Policja twierdzi, że wybuch nastąpił, kiedy próbowano samochód-pułapkę odciągnąć od kościoła Najświętszego Serca, z którego ludzie już wyszli po Mszy.
Drugi atak miał miejsce nieopodal, przed kościołem katolickim Najświętszej Maryi Panny. Uzbrojeni mężczyźni ostrzelali posterunek policji, raniąc czterech policjantów. Nikt z wiernych nie ucierpiał.
Odnotować należy, że w noc z soboty na niedzielę państwowa telewizja Iraku emitowała przebieg Mszy św., by chrześcijanie mogli świętować pozostając w domu.
Setki tysięcy chrześcijan już opuściło Bagdad i południowe regiony Iraku, włączając tereny biblijnego Babilonu, w którym obecnie dominują szyici. Wielu osiedliło się w pół-autonomicznym Kurdystanie na północy Iraku, gdzie znajdują się groby biblijnych proroków Jonasza oraz Daniela. Wielu opuściło kraj; szacuje się, że z około milionowej populacji chrześcijańskiej w Iraku pozostało ok. 500 tys.
Ale mimo wszystko, do kościoła Naszej Pani Zbawienia w Bagdadzie, obecnie otoczonego murem bezpieczeństwa i drutami kolczastymi, w Niedzielę Wielkanocną przyszło tak dużo ludzi, że ksiądz musiał odprawić trzy Msze św. – więcej niż było odprawionych przed straszną masakrą ubiegłego roku (zginęło wówczas ponad 50 osób).
poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86