Dzisiaj jest: wtorek 20.08.2019 | Imieniny:

Przypadkowa ewolucja zaawansowanej optyki

2012-11-07

autor: Dr inż. Mirosław Rucki

Jako bardzo niełatwowierny inżynier już 20 lat temu zwątpiłem w możliwość przypadkowego wyewoluowania z niczego skomplikowanych systemów automatycznych, zaopatrzonych w układy sensorowe oraz wykonawcze, z wieloma pętlami sprzężeń zwrotnych oraz z zaawansowanym oprogramowaniem sterującym typu „sieci neuronowe”.

Śledzę jednak publikacje naukowe z tej dziedziny, ponieważ z każdej strony wciąż słyszę o „fakcie ewolucji” – a nie chciałbym przegapić czegoś, co może się okazać rzeczywiście dowodem naukowym, potwierdzającym ów „fakt”. Widząc niezłomną wiarę biologów, paleontologów i nawet historyków, ciągle odwołujących się do ewolucji, czekam na namacalny dowód...

Oczywiście, nie czekam z założonymi rękami. Ponieważ jestem inżynierem, moje badania nie mogą ani potwierdzić, ani obalić teorii ewolucji. Dlatego zaglądam do publikacji specjalistycznych. I ostatnio moją uwagę przyciągnął artykuł dotyczący ewolucji systemów optycznych.

Niewątpliwie, układ optyczny jest jednym z najbardziej fascynujących systemów, wkomponowanych w żywy organizm. Jestem inżynierem mechanikiem, dlatego optyka jest trochę poza obrębem moich zainteresowań, jednak w pewnym zakresie rozumiem, jak to działa, zwłaszcza, że układy optyczne u żyjątek są wysoce zautomatyzowane: nawet u człowieka zupełnie poza świadomością, na poziomie wewnętrznych pętli informacyjnych są rozwiązywane problemy otwarcia lub zamknięcia przesłony w zależności od natężenia światła, zgrania kątów ustawienia obu oczu z ogniskowaniem soczewek w zależności od odległości obserwowanego przedmiotu, itp. Struktura tkanek oka (soczewki, siatkówki, diafragmy itp.) jest zbudowana na wysokim poziomie wiedzy o zjawiskach optycznych (czyli o zachowaniu fali elektromagnetycznej stanowiącej światło) oraz o właściwościach poszczególnych substancji organicznych, z których różne elementy oka są zbudowane. Na rys. 1 jest pokazana skomplikowana struktura, dzięki której soczewka oka jest w stanie pełnić swoją funkcję: przepuszczać światło i ogniskować je.

 

Czytaj cały tekst na stronie http://inteligentny-projekt.pl

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86