Dzisiaj jest: wtorek 20.08.2019 | Imieniny:

Racjonalizm chrześcijański

2014-02-14

autor: Mirosław Rucki

W odpowiedzi na teorię ewolucji. 16 powodów, aby zakwestionować darwinizm.

 W dzisiejszych czasach uczniowie podczas swojej edukacji nieustannie są indoktrynowani teorią Darwina. Szkolne podręczniki przekazują młodym wiedzę o teorii ewolucji, pomimo że jest ona największym niewypałem naukowym, który wprost roi się od błędów i braków dowodowych. Broszura wydawnictwa Vocatio W odpowiedzi na teorię ewolucji jest znakomitym narzędziem, które w syntetyczny sposób pomoże pokazać młodym ludziom błędy darwinizmu, m.in. przytaczając wypowiedzi światowej klasy uczonych (wielu laureatów Nagrody Nobla), w tym Alberta Einsteina.

 

W broszurce znajdują się odpowiedzi na takie pytania, jak:
- Czy ewolucja, jaką opisuje teoria Darwina, w ogóle jest faktem?
- Czy istnieje jakikolwiek dowód na to, że ewolucja miała miejsce?
- Co to jest teoria Wielkiego Wybuchu?
- Czy zapis kopalny rzeczywiście potwierdza teorię Darwina?

 

 

Odpowiedzi uczonych na 16 pytań zawartych w tej broszurze ukazują ewidentne błędy teorii ewolucji. Zebrane w formie syntetycznych, kolorowych tablic są nie tylko znakomitą pomocą na szkolne lekcje biologii, geologii czy religii, ale dadzą także solidny grunt do rozmów z ludźmi, którzy zostali przekonani do nowej, ślepej wiary: teorii Darwina.

Broszura dostępna w naszym sklepie internetowym

 

Racjonalne podstawy wiary

Ludzie niewierzący często udają, że powodem odrzucenia Boga jest myślenie racjonalne. Jednak w rzeczywistości, ażeby odrzucić Boga, trzeba najpierw odrzucić lub zignorować niezaprzeczalne fakty – a takie postępowanie nie jest w żaden sposób racjonalne ani rozsądne.

Z wykształcenia jestem inżynierem, zajmuję się badaniami naukowymi oraz pracą dydaktyczną. Moja wiara nie przeszkadza mi w pracy naukowej, choć są i tacy, którzy powątpiewają, czy można ją pogodzić z rozsądkiem. Odnoszę wrażenie, że w świadomości niektórych ludzi utarło się przekonanie, iż chrześcijaństwo jest zbiorem irracjonalnych dogmatów, w które trzeba wierzyć bezrefleksyjnie, na oślep, całkowicie wyłączając przy tym zdrowy rozsądek. Myślę jednak, że tak nie jest, gdyż przynajmniej w Biblii, podstawowym źródle wiary chrześcijańskiej, nie byłem w stanie znaleźć potwierdzenia dla takiego przekonania. Wręcz przeciwnie: Pismo Święte jest pełne fragmentów zachęcających do zbadania faktów, przeanalizowania ich za pomocą rozumu i wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Ślepa wiara nie jest propagowana przez chrześcijaństwo. Ale czy może istnieć inna wiara, nieślepa? Czyż samo pojęcie „wiara” nie jest sprzeczne z pojęciem „rozsądek”?

Słowo „wiara” w języku polskim ma kilka znaczeń. Słownik języka polskiego pod red. M. Szymczaka podaje ich aż pięć. Podstawowym znaczeniem podawanym przez to źródło jest ‘przeświadczenie, przekonanie, pewność, że coś jest prawdą’. I właśnie w takim znaczeniu używa wyrazu „wiara” św. Paweł, twierdząc, że wiara jest pewnością tego, czego nie widzimy, na podstawie tego, co możemy zobaczyć (zob. Rz 8, 24-25; 2 Kor 5, 6-8; 1 Kor 15, 17-20). Można powiedzieć, że św. Paweł podaje definicję wiary, uważając, że ona nie jest zaprzeczeniem rozsądku, ale jak gdyby jego uzupełnieniem. Wiarą obejmujemy to, czego nie możemy zobaczyć, dotknąć... 
  

Czytaj całość: Racjonalne podstawy wiary ("Miłujcie się!" nr 2-2009)

Czytaj również: Uczciwość intelektualna ("Miłujcie się!" nr 1-2012)

Polecamy również książkę Racjonalne podstawy wiary wydawnictwa Agape

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86