Dzisiaj jest: wtorek 20.08.2019 | Imieniny:

Patriarcha Cyryl – „szczęśliwi i wolni są tylko ci, którzy wypełniają przykazania Boże”

2010-12-14

 

 

W wigilię uroczystości Zaśnięcia Matki Bożej patriarcha Moskwy i Wszech Rusi Cyryl odwiedził monaster Narodzenia Dziewicy Maryi w Zadońsku w okręgu lipieckim. W monasterze przechowywane są relikwie Tichona Zadońskiego, mnicha cieszącego się wielkim kultem wśród wiernych rosyjskiego prawosławia.

Zwracając się do kilkutysięcznej rzeszy wiernych patriarcha Cyryl podkreślił znaczenie cnót pokory i prostoty, jakie cechowały św. Tichona, zwłaszcza w ostatnich latach jego życia. „Czasami święty słyszał wypowiadane pod swoim adresem obraźliwe słowa, które nie odbierały mu wewnętrznego pokoju. On modlił się i pisał święte księgi w swojej pustelni, nie zwracając uwagi na piastowane przez siebie godności kościelne, przyjmując spokojnie upokorzenia” – powiedział zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Patriarcha wskazał go jako przykład dla współczesnych ludzi. Zaznaczył, że „wielu znajdujących się u szczytów sławy, zajmujących eksponowane stanowiska, słysząc nawet lekkie uwagi krytyczne pod swoim adresem obraża się, traci pokój wewnętrzny, wpada w gniew”. Patriarcha podkreślił, że „naprawdę szczęśliwymi i wolnymi są tylko ci, którzy wypełniają przykazania Boże, tak jak wypełniła je Bogarodzica”.

W. Raiter, Moskwa

Źródło:  www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=418402

 

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86