Dzisiaj jest: wtorek 20.08.2019 | Imieniny:

Problemy Kościoła wietnamskiego

2011-07-25

Władze Wietnamu zamierzają zburzyć kościół parafialny w wiosce Con Dau w środkowym rejonie kraju w diecezji Da Nang.

Miejscowość osławiły ubiegłoroczne zamieszki, gdy katolicy z narażeniem życia bronili własności kościelnej, m in. cmentarza parafialnego. Wielu z nich musiało później opuścić Wietnam, ratować się wyjazdem na emigrację i szukać azylu politycznego. Ziemie katolików przejęli ludzie, którzy rozpoczęli tam budowę ośrodka turystycznego. Wierni obawiają się, że teraz zagrożone są ich domy i 135-letni kościół parafialny.

Interwencje komisji sprawiedliwości i pokoju działającej przy wietnamskim episkopacie nie przynoszą jak na razie żadnych rezultatów. Skromny personel instytucji zasypywany jest prośbami o interwencję z całego kraju. Przewodniczący episkopatu abp Nguyen Van Nhon przyznaje, że prawo o gruntach jest powszechnym problemem krajowym, który może być rozwiązany tylko na szczeblu rządowym. Jego zdaniem to trudność przeżywana nie tylko przez wyznawców Chrystusa.

Natomiast przewodniczący komisji duszpasterstwa młodzieży w wietnamskiej konferencji episkopatu ze smutkiem poinformował, że młodzi katolicy z tego kraju nie wezmą udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie. Związane jest to z kosztami sięgającymi 2,5 tys. euro za 13-dniowy wyjazd oraz z kwestiami wizowymi. By uzyskać „wizę Schengen” młodzież z Wietnamu musi udowodnić, że pokryje wszystkie koszty pobytu w Hiszpanii. Ambasada Hiszpanii w Hanoi okazała się w tej kwestii nieubłagana i zablokowała wyjazdy młodych przedstawicieli wietnamskiego Kościoła.
 

Radio Vaticana

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86