Dzisiaj jest: wtorek 20.08.2019 | Imieniny:

Tabita – nowa nazwa dzielnicy Jaffy

2011-02-16

16 stycznia 2011 roku urząd miasta Tel-Awiw uchwalił nazwę "Tabita" dla jednej z dzielnic Jaffy, nawiązując do imienia kobiety wskrzeszonej przez św. Piotra.

Komisja Urzędu Miasta podjęła decyzje co do nazw ośmiu dzielnic Jaffy. Dzielnica w południowej części miasta, w której znajduje się Instytut Medycyny Sądowej Abu Kabir i rosyjska cerkiew prawosławna, otrzymała nazwę "Tabita". Imię to nosiła kobieta mieszkająca w Jaffie w I w. po Chr., którą wskrzesił Apostoł Piotr.

Geograf Gedeon Binger, członek komisji Urzędu Miasta, powiedział, że w tej dzielnicy znajduje się miejsce, czczone przez chrześcijan, i podkreślił, że nadając dzielnicy taką nazwę komisja uwzględnia wielokulturowy charakter miasta. Tabita jest wspomniana w Dziejach Apostolskich 9,36-42:

 Mieszkała też w Jafie pewna uczennica imieniem Tabita, co znaczy Gazela. Czyniła ona dużo dobrego i dawała hojne jałmużny. Wtedy właśnie zachorowała i umarła. Obmyto ją i położono w izbie na piętrze. Lidda leżała blisko Jafy; gdy więc uczniowie dowiedzieli się, że jest tam Piotr, wysłali do niego dwóch posłańców z prośbą: Przyjdź do nas bez zwłoki. Piotr poszedł z nimi, a gdy przyszedł, zaprowadzili go do izby na górze. Otoczyły go wszystkie wdowy i pokazywały mu ze łzami w oczach chitony i płaszcze, które zrobiła im Gazela za swego życia. Po usunięciu wszystkich, Piotr upadł na kolana i modlił się. Potem zwrócił się do ciała i rzekł: Tabito, wstań! A ona otwarła oczy i zobaczywszy Piotra, usiadła. Piotr podał jej rękę i podniósł ją. Zawołał świętych i wdowy i ujrzeli ją żywą. Wieść o tym rozeszła się po całej Jafie i wielu uwierzyło w Pana.

 

www.ahavu.org

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86