Dzisiaj jest: wtorek 20.08.2019 | Imieniny:

Co wiesz o walentynkach?

2011-02-16

 

Obchody „dnia zakochanych” są głęboko zakorzenione w pogańskich zabobonach. W starożytnym Rzymie 14 lutego świętowano na cześć bogini macierzyństwa i patronki kobiet Junony. Następnego dnia obchodzono święto bożka Fauna, który w pojęciu Rzymian opiekował się stadami i zapewniał płodność.

 

Jeśli natomiast chodzi o świętego Walentyna, to Kościół pierwszych wieków wspominał trzech męczenników o takim imieniu: Walentyna Dorostolskiego (zamordowany w 228 r.), Walentyna, prezbitera Rzymu (269 r.) oraz Walentyna, biskupa Italii (273 r.). Oddali życie za wiarę w Jezusa, woleli zginąć z rąk pogan niż zaprzeć się swojego Pana i Zbawiciela. Pamiątkę męczeństwa żadnego z nich nie obchodziło się 14 lutego, a wszyscy zostali kanonizowani na długo przed podziałem Kościoła. Żywoty tych świętych, przekazywane w Kościołach Wschodnich, nie zawierają żadnych wzmianek o ślubach i listach miłosnych, o których opowiadają późniejsze legendy.
Kiedy „dzień zakochanych” przedstawia się jako dzień św. Walentego, można odnieść wrażenie, że jest to święto, w jakiś sposób związane z Kościołem. Niestety, zachowanie „świętujących” bardziej przypomina pogańską rozwiązłość niż chrześcijański szacunek do Przykazań Bożych i do Miłości. Dzisiejsi „poganie” miłością nazywają już nawet nie romantyczne uczucia, tylko podniecenie i seks. Masmedia chętnie propagują te poglądy i zachęcają do takich zachowań, a liczne firmy zarabiają na tym „święcie”. Niestety, trzeba przyznać, że dzisiejszy „dzień zakochanych” przekształcił się w dzień rozpusty.
Wielu młodych, przeciwstawiając się presji seksualnej, postanawia obchodzić 14 lutego jako „Dzień Czystości”. Ruch Czystych Serc na Ukrainie organizuje w tym dniu konferencje, spotkania i rekolekcje, ukazując niebezpieczeństwa przygodnych kontaktów seksualnych, wykazując wyższość prawdziwej miłości i czekania ze współżyciem do ślubu, a także nawrócenie do Chrystusa, który w swojej „klinice czystych serc” pomaga podnieść się z najgorszych upadków.
 
Na podstawie www.mir-vam.org
 
 
poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86