Dzisiaj jest: wtorek 20.08.2019 | Imieniny:

Sensacje wokół prezerwatywy

2011-04-14

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że można mówić cokolwiek, a media i tak przekręcą to po swojemu.

 

Papież coś powiedział o ludziach stosujących prezerwatywy, natomiast wszystkie media trąbią to, co chciały usłyszeć: że papież „uznał” prezerwatywy, że je „uniewinnił” lub że mówił o „dopuszczalności stosowania prezerwatyw”. Jest jednak zasadnicza różnica między tym, czy ktoś ocenia człowieka popełniającego grzech, czy też sam grzech.
Sprawa jest banalnie prosta. Stanowisko Kościoła co do prezerwatywy pozostaje bez zmian – jako antykoncepcja (czyli sprzeciw wobec Bożego zamysłu płodności) stosowanie prezerwatywy jest grzechem, a jako środek zapobiegawczy przeciwko zakażeniom prezerwatywa stwarza więcej iluzji niż ochrony. Jednocześnie Benedykt XVI podkreśla w sławetnym wywiadzie: „As a matter of fact, you know, people can get condoms when they want them anyway” (W rzeczywistości, wie pan, ludzie i tak mogą stosować prezerwatywy, kiedy tylko zechcą). Czy jest to przyzwolenie lub stwierdzenie dopuszczalności? Oczywiście, że nie. Po prostu Papież się nie łudzi: można mówić, uzasadniać, prosić, zakazywać – ale jeśli ktoś chce stosować prezerwatywy, i tak je stosuje.
I właśnie w tym kontekście Papież potem ocenia zachowanie człowieka, szukającego jakby po omacku drogi do własnego człowieczeństwa. Dla takiego człowieka, znajdującego się na dnie z powodu upokorzenia i wynaturzenia własnej seksualności (mowa przecież o męskich prostytutkach), byłby to „pierwszy krok na drodze ku seksualności bardziej ludzkiej”. Jest absolutnie oczywiste, że dla całej rzeszy dziennikarzy, propagatorów i zwolenników prezerwatywy, będzie to ostatni krok w tym kierunku – ale mimo to Benedykt XVI zauważa i docenia, że przynajmniej ten jeden krok zostaje zrobiony.
Pochwal złodzieja, że już stara się mniej kraść – a media zaczną trąbić, że akceptujesz kradzież i mówisz o jej dopuszczalności.
Prawda jest taka, że im dalej, tym mniej można ufać mediom. Niezależnie od tego, co Papież powie, zawsze zostanie to odwrócone i przekręcone.

 

Czytaj też:

Rzecznik Watykanu: bez rewolucji w papieskim nauczaniu

lekarze potwierdzają – stosowanie prezerwatywy nie chroni przed HIV/AIDS

Excerpt From Book-Interview "Light of the World"

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86