Dzisiaj jest: sobota 25.05.2019 | Imieniny:

Wydanie arabskie

2014-07-02

Kościół arabskojęzyczny istnieje w wielu krajach Bliskiego Wschodu, a ostatnio również w Europie i USA, zwłaszcza w wyniku emigracji związanej z nasileniem prześladowań chrześcijan w krajach islamu.

W języku arabskim mówią Koptowie, chrześcijanie Egiptu; wyznawcy Chrystusa w Iraku; chrześcijanie Libanu i wielu innych krajów. Chrześcijanie stanowią większość emigrantów arabskich np. w Ameryce, gdzie 42% Arabów stanowią katolicy, 23% prawosławni, 12% protestanci i 23% muzułmanie, czyli 73% jest chrześcijan i 23% muzułmanów. Według krajów pochodzenia: 56% pochodzi z Libanu, 14% z Syrii, 11% z Egiptu, 9% z Palestyny, 4% z Jordanii, 2% z Iraku, a 4% oznaczono jako inne (za: arabia.alleluja.pl).

 

Szacuje się, że chrześcijanie stanowią ok. 5% całej ludności Bliskiego Wschodu, lecz ta liczba wciąż maleje zaczynając od czasów podboju arabskiego (wówczas chrześcijanie stanowili połowę ludności), a w ostatnich latach spadek liczebności chrześcijan można nazwać gwałtownym. Oto tylko niektóre dane statystyczne: na początku XX w. chrześcijanie w Turcji stanowili 32% ludności, obecnie zaledwie 0,6%. W Egipcie jeszcze w 1975 roku chrześcijanie stanowili 20%, dzisiaj niewiele ponad 10%; w Syrii liczebność chrześcijan spadła z 40% do 7,8%; w Iranie z 15% do 0,5%; w Tunezji z 50% do niecałych 10% populacji (za: arabia.alleluja.pl).
 

Na wiosennej konferencji Szkocjej Narodowej Partii (Scottish National Party) 11 marca 2012 w Glasgow pan Neville Kyrke-Smith z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie powiedział, że w wielu krajach, zwłaszcza w Iraku, Libanie, Syrii i Egipcie, zagrożone jest samo istnienie wspólnot chrześcijańskich. "Burze, powstałe w wyniku arabskiej wiosny, uderzyły w społeczności chrześcijańskie i zagrażają im. Chrześcijanie Bliskiego wschodu są prawie całkowicie sparaliżowani strachem w obliczu ogromnych problemów, które zagrażają ich istnieniu" - powiedział Kyrke-Smyth (czytaj cały tekst).

 

Pragniemy wesprzeć arabskojęzycznych braci duchowo naszą modlitwą, ale również przekazując im informacje i świadectwa o Bogu żyjącym i działającym na świecie. O Bogu, który ratuje swój lud z niebezpieczeństwa i powoduje nawrócenia wśród prześladowców.

poprzedni   |   następny wróć

Posłuchaj o nas w Twoim lokalnym radiu:


Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86